Miloslav Martinovský

Miloslav Martinovský, voják US Army z Českých Budějovic

Miloslav Martinovský, jeden z mála a snad jediný mladý muž s českými kořeny, který se dostal v poválečné éře do americké 173. výsadkové brigády.

Muž, který opustil Československo v době uchopení komunistické moci v r. 1948 a jako mladík se přihlásil dobrovolně do vojenských složek USA. Z vyprávění jeho nevlastní sestry víme, že byl nasazen a vycvičen ke špionážním účelům. Vyznívá to i z jeho dopisu matce, kde ji píše doslovně: “ani nevíš, jak blízko jsem u tebe stál“. Další jeho roky jsou zahaleny tajemstvím, nikdo neví, co v té době do roku 1966 dělal, domníváme se, že byl u armádního vojska. Pak přišel Vietnam a z dokumentů je patrné, že sloužil jako parašutista a byl nasazen do bojů v této válce.

Jeho sestra nám vyprávěla doslova tragikomický příběh, jak ji jednoho dne v r. 1968 (již za uvolněnějšího režimu) navštívila v práci delegace amerického velvyslanectví s tím, že její bratr padl ve válce ve Vietnamu a jako jediné žijící příbuzné (rodiče mezitím zemřeli) ji proto přišli kondolovat a zároveň pozvat do USA k vojenskému pohřbu. Sestra, vyděšená touto skutečností a návštěvou této delegace a navíc si vědoma politickéreprese odmítla účast na pohřbu v USA. Nicméně ji přesto bylo přislíbeno, že osobní věci z pozůstalosti seržanta Martinovského jí budou zaslány. Za několik dnů zastavila před jejím panelovým domem limuzína s vládním znakem USA a z ní vystoupili uniformovaní vojáci v tmavomodrých parádních uniformách, nesoucích na rukou polštáře se všemi medailemi a řády, kterých sgt. Martinovský dosáhl. „Já, jediná v červeném kabátě, protože jsem se ani nepřevlékla, jsme jeli tím malým panelovým výtahem nahoru do bytu. Ve dveřích jsem se automaticky zula a oni také. Bylo to trapné a komické zároveň. V pokoji, předpisovým krokem s předpaženýma rukama mi předávali americkou vlajku, složenou tradičně do trojuhelníku a všechny medaile, které bratr získal v boji ve Vietnamu. Vůbec jsem nevěděla co mám dělat.

Miloslav Martinovský padl v boji o TUY HOA (čti čeu han), americká mapová lokace 6835, dne 30. ledna 1968. Pátrali jsme po jeho minulosti v archivech US Army a zjistili jsme, že celý incident bojů v TUY HOA je dopodrobna vylíčen v Combat After Action Interview „Dog“ Copany 4th Batalion 503d Infantry TUY HOA čili ve zprávě po útoku v této oblasti. Bude jistě velice zajímavé toto přeložit a zveřejnit tak celý průběh boje a posléze i příčinu smrti všech vojáků onoho dne. Dále vyšla i kniha „Země bez slunce“ věnována památce všech vojáků z této události a jak píše autor „kteří jsou na zdi“.

Miloslav Martinovský dosáhl mnoha vyznamenání, bronze star, silver star, purple heart za zranění a mnoho dalších. Myslíme si proto, že si zaslouží jako českobudějovický občan a jediný americký voják z „Vietnamu“ v našem městě, těchto pár řádek.

KIA (Killed In Action) – zpráva o úmrtí v akci.

Vyznamenání

1 komentář u „Miloslav Martinovský“

  1. Ahoj, posílám doplnění k článku o sgt.M.Martinovském na našich vynikajících nových a zajímavých web.stránkách.Originál dopisu mi dala jeho sestra,která také byla na naší schůzi a o všem nám povídala a ukázala také vlajku a vyznamenání. Na našich stránkách byla mylně uvedená jednotka ve které sgt.Martinovský bojoval.
    Zdarec a těším se na Pomníčky. Pavel L.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *