Akce Silver A (19.6.2021)

SILVER A 2021 /GLUCINIUM/
19. 6. 2021 – Purkarec

Jirka “ Doga“ Sedláček, předseda pražského klubu Oldcarangers zve náš klub na jejich jejich letošní akci SILVER A 2021 /GLUCINIUM, CHALK, SULPHUR/ , minimálně na tu jejich jihočeskou část – Purkarec


Jirka píše:
posílám po naší telefonické domluvě itinerář akce. Rádi bychom Vás viděli. Minimálně v sobotu 🙂
Jirka “ Doga“ Sedláček


Já se znám s Jirkou a dalšími i z akce „240 mil po Demarkační Linii“ v r. 2015, jeli jsme to celé spolu….
Někteří z Vás tuto partu znají z let následujících, kdy se jely jen jednotlivé části Demarkační Linie – např. jižní Čechy / Velešín.

Představuji si to tak, že my, členové Jeep Clubu Jižní Čechy, bychom se sešli v v sobotu. 19.6.2021 v v 10:00 v recepci Autokempu Křivonoska.
Pojedeme s chlapci z Old Car Rangers jejich sobotní trasu a někdy (po obědě?) se odpojíme a vrátíme do Budějovic. O tom se ještě domluvíme na místě, podle zájmu každého.
Napište mi, nebo dolů do komentáře, kdo by se chtěl zúčastnit.  


Pomník Glucinium u Červeného kříže

Perfektní  článek o výsadku Glucinium 
např.:
  Parašutisté konečně vzlétli bombardérem Halifax z letiště Brindisi 3. července 1944 v 19:30. Bombardér měl kanadskou posádku, která cestou nad Jugoslávií shodila zásobníky zbraní pro partyzány. Cestou se bombardér několikrát dostal do palby protiletadlového dělostřelectva, ale poškozen nebyl. Klíčovým okamžikem každé paraskupiny byl moment seskoku. Osudy vojáků závisely na umění pilota najít místo seskoku, zda se po seskoku všichni setkají a zda se nikdo nezraní. Pilot s navigátorem se řídili tokem Dunaje, pak si ale spletli Vltavu s Lužnicí a tak 4. července 1944 v 01:00 byla skupina vysazena místo u Tábora, severně od Českých Budějovic u Purkarce v dnešní hlubocké oboře. Při seskoku se Lepaříkovi uvolnil vak s britskou radiostanicí, která se volným pádem roztříštila o zem.

  Kromě Lepaříka všichni uvízli padáky na stromech. Naštěstí se jim podařilo se odřezat a vyprostit z popruhů a bez zranění se dostat na pevnou zem, kde se po chvíli dokonce všichni setkali. Svolávali se pískáním anglické písničky. Nejprve se sešli Trpík s Haninou, poté nalezli Cikána a nakonec Lepaříka. Všechno vybavení včetně radiostanice Šimandl zůstalo viset na padácích na stromech. Parašutisté se marně pokoušeli na stromy vylézt. Nakonec Lepařík odešel do asi kilometr vzdálené hájovny u Červeného kříže, kde požádal o pomoc hajného Josefa Rybáka. Ten mu zapůjčil obloukovou pilu. S ní parašutisté pokáceli několik stromů, ale padáky se dál zamotávaly do dalších stromů. Již se rozednívalo a kolem začali chodit do práce lesní dělníci. Každého parašutisté zadrželi. Nechtěli od nich pomoc, ale nepustili je dál, aby je nemohli udat. Lesník Vojtěch Ambrož se začal s parašutisty hádat, ale poté co mu dali anglickou cigaretu, se uklidnil. Mezi 10. a 11. hodinou dopoledne, kdy stále marně káceli stromy, jel kolem neznámý muž na kole. Na výzvy parašutistů nezastavil a i poté co vystřelili varovný výstřel do vzduchu, ujížděl pryč. Parašutisté se začali obávat, že je prozradí a rozhodli se proto z místa seskoku bez vybavení a vysílačky odejít. Faktem ale je, že neznámý cyklista, ani žádný z lesních dělníků parašutisty nikdy neudal. ….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *