Zhůří 5.6.2022

Vážení členové Jeep Clubu jižní Čechy,
dne 5.6.2022 od 11:00 se bude konat zajímavá vzpomínková military akce DEN SVOBODY NA ZHŮŘÍ na kterou jsme jako klub upřímně zváni.

Program akce je následujíci:

 • Dne 6. června 1944 vstoupila 90. pěší divize v Normandii do boje za osvobozeni Evropy. Ještě 5. května 1945 padlo v prostoru Zhůří 10 vojáků této proslavené divize!
 • Významný pomník česko-americké historie bude v bývalém Zhůří bude v 15:00 hodin znovu odhalen po 21 letech před veřejností.
 • Těšte se na dobré občerstveni, klobásky, pivo, bude se opékat „Prasátko svobody“. Profesionální ozvučeni zařídí dobrou hudební kulisu.
 • Uvidíte americké kolové obrněnce M8, džípy a další vojenskou techniku! Na památku padlých Američanů budou vystřeleny čestné salvy.
 • Uslyšíte projevy významných hostu a mnoho zajímavých informaci.

Upozornění:

 1. Jedná se o military vzpomínkovou akci, tedy do našeho klubového konvoje patří pouze druhoválečná historická vozidla a posádky (minimálně řidič) ve věrných US uniformách z této doby!
 2. Na Šumavě jsou dvě místa se jménem Zhůří. Zde se jedná se o Kepelské Zhůří na hartmanicku, nejedná se tedy o Zhůří mezi Svojšemi a Horskou Kvildou. 

Organizace konvoje našeho klubu:

 1. Sejdeme se 5.6.2022  v 7:45 na parkovišti před hospodou v Češnovicích.
 2. Odjezd v 8:00 do Hartmanic 85 km 
 3. Z Hartmanic pojedeme po turistické stezce cca 10 km. Je tam sice zákaz vjezdu, ale my tam můžeme projet – jeepy jsou zde tolerovány. Pan starosta o nás ví. (kliknout na obr. dole) 

 4. Účastníci: 
  Prosím o zprávu kdo pojede, ev. kdo uvažuje o účasti a to buď zprávou dole v komentáři k tomuto příspěvku nebo mailem na petr.svatek@jeepclubjc.cz

Proč to, trocha historie:
„5. května brzy ráno vyrazili za hustého deště vojáci 90. pěší divize na průzkum směrem do vnitrozemí, kde byla v té době ještě nejasná situace… Právě v horské vesnici Zhůří (německy Haidl am Ahornberg-920 m n. m.) devět kilometrů západně od Hartmanic, kam se jako první přiblížila rota ´I´, postavili na náves mladí němečtí vojáci vozidla M8 a jeepy ukořistěné předchozího dne.Na několika domech visely bílé prapory, a tak američtí vojáci vyrazili bez obav vpřed v domnění, že nedojde k boji. Překvapila je však střelba a rozpoutal se krutý boj, při němž se bojovalo téměř o každý dům. 24 německých důstojnických kadetů a příslušníků Hitlerjugend v boji přišlo o život, 76 bylo zajato. Na straně Američanů bylo kromě 10 padlých dalších 10 zraněných.“

odkazy:
Zmizelá šumava; bitva o Zhůří (sumava.cz) Kepelské Zhůří , program akce  ; 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *